Polska delegacja w IMO

Podczas tegorocznej sesji podkomitetu SDC (Ship Design & Construction) Międzynarodowej Organizacji Morskiej (22-26 stycznia 2018, Londyn) jednym z przedstawianych zagadnień była propozycja Polski dotycząca modyfikacji metody wyznaczania okresu rezonansowych kołysań statku, mająca znaczenie dla projektowanych kryteriów oceny stateczności drugiej generacji. Metoda ta została opracowana przez pracowników Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni, zaś w skład delegacji polskiej wszedł jeden z autorów. Dalsze prace nad zagadnieniem kryteriów statecznościowych drugiej generacji koordynowane są przez światowy autorytet, prof. Naoya Umedę z uniwersytetu w Osace, który zaprosił do współpracy również naukowców z naszego wydziału. Wyniki międzynarodowych wysiłków spodziewane są z końcem 2019 roku.

Przemysław Krata