ODSŁONIĘCIE MURALU ORAZ OTWARCIE AULI

Dnia 4 listopada 2021 r. w budynku Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni przed posiedzeniem Senatu odsłonięty został mural przedstawiający artystyczną mapę świata oraz uroczyście otwarto nowo wyremontowaną Aulę.

Mural, który zdobi ścianę holu Wydziału Nawigacyjnego jest artystyczną formą pokazania Mapy Świata. Autorka dzieła, Joanna Rogowska inspirację czerpała z mapy świata opracowanej w 1630 roku przez Hendrika Hondiusa.

Pani Joanna tak opisuje swoje dzieło:

"Inspiracją do powstania mojego artystycznego obrazu ściennego stała się Mapa Świata, która została opracowana w 1630r. przez Hendrika Hondiusa. W 1631r. została opublikowana w atlasie Atlantis Marioris Appendix ( Atlas Maior ) jako pierwsza dostępna mapa ukazująca pewną część Australii. Jedynie na mapie z 1627r. ‘Hessel Gerritsz’ Caert van’t Landt van d’Eendracht  można było odczytać linię brzegową Australii z jej częścią zachodnią wybrzeża półwyspu Cape York, który został odkryty przez Jana Carstensza w 1623r.
Cechą charakterystyczną XVII wiecznej mapy było duże przywiązywanie wagi do walorów estetycznych, ozdobnych detali, symboliki i orginalnej kolorystyki. Często umieszczano ozdobne ilustracje przedstawiające żaglowce płynące wśród fantastycznych potworów morskich,  ukazywano portrety osób, które dzięki swoim osiągnięciom naukowym i badawczym w tematyce morskiej wpisały się na karty historii np. w dziedzinie geografii, astronomii, nawigacji . Na mapach stosowano także inne zdobienia np. w postaci różnorodnych owoców, finezyjnych roślin, róż wiatrów. Niekiedy zdobienia były ważniejsze od poprawności naukowej.
Na mapie przedstawionej przeze mnie możemy zaobserwować różne typy ozdobników i symboli , między innymi są to portrety Gerardusa Mercatora, Klaudiusza Ptolemeusza, Ferdynanda Magellana, Jodocus Hondiusa Starszego.
Mapa zawiera także symbole trzech żywiołów  w postaci Boga Ognia na rydwanie zaprzęgniętym w dwa ogniste konie, Ziemia po środku  symbolizuje wodę ,  jako pozytywna postać  Bogini Wiatru po prawej. Inne zdobienia to żaglowce, zwierzęta morskie, ozdoby roślinne, owoce,  itp.
Reprodukcję mapy wykonałam techniką artystycznego malarstwa ściennego, nakładając kryjące nasycone barwy, stosując techniki laserunku, kolorystycznych przejść, przenikania się barw, akcentując  mocniej linię płaszczyzn".

Uroczystego odsłonięcia muralu dokonali JM Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, Dziekan Wydziału Nawigacyjnego dr hab. inż. Tomasz Neumann, prof. UMG oraz autorka dzieła, Joanna Rogowska.

Oficjalnego przecięcia wstęgi dokonali JM Rektor  Adam Weintrit wraz z  Dziekanem Tomaszem Neumannem.

05.11.2021