Nagroda dla naukowców z Wydziału Nawigacyjnego UMG w konkursie na najlepszą innowację

Pan dr hab. inż. kpt. ż.w. Grzegorz Rutkowski, prof. UMG i Pan mgr inż. kpt. ż.w. Paweł Kołakowski z Wydziału Nawigacyjnego UMG wygrali konkurs na najlepszą innowację w 2022 roku zgłoszoną przez publiczną organizację badawczą w ramach 15th International Technology Transfer Conference.

Rozwiązanie pn. „Innovative equipment of the intervention/service watercraft: Mobile Electromagnetic Mooring System and Batychron” zostało zaprezentowane przez Pana mgr. inż. kpt. ż.w. Pawła Kołakowskiego podczas sesji pichtingowej w ramach konferencji. Międzynarodowa kapituła konkursowa, w której zasiadali eksperci biznesu i technologii, po dokonaniu analizy i oceny przedstawionych rozwiązań zadecydowała jednogłośnie o przyznaniu nagrody za najlepszą innowację 2022 r. dla rozwiązania pochodzącego z UMG. Rozwiązania zostały oceniane według kilku głównych kryteriów, tj. poziom innowacyjności, zapotrzebowanie rynku na dany produkt, poziom gotowości technicznej TRL, forma komercjalizacja, strategia ochrony prawnej oraz sposób prezentacji.

Uroczysta gala wręczenia dyplomów i nagród odbyła się w dn. 14.10.2022 r. w Lublanie w ramach 25th International Multiconference Information Society. Na gali zespół reprezentował Pan mgr inż. kpt. ż.w. Paweł Kołakowski, który odebrał nagrodę i wygłosił krótkie podziękowania.

International Technology Transfer Conference to wydarzenie cykliczne, które ma na celu promowanie wymiany wiedzy między środowiskiem akademickim a przemysłem w ramach wzmocnienia współpracy i transferu innowacji z laboratoriów badawczych do zastosowań przemysłowych. Organizatorzy konferencji szczególny nacisk kładą na wzmacnianie bazy wiedzy i doświadczeń specjalistów ds. transferu technologii pochodzących z publicznych organizacji badawczych. Tegoroczne wydarzenie było poświęcone międzynarodowej promocji potencjału i dorobku myśli technologicznej, jak również dyskusji dot. synergii nauki i przemysłu, transferu wiedzy i technologii, modeli finansowania badań naukowych i wdrożeń w przemyśle. W konferencji wzięły również udział dr inż. Magdalena Kukowska-Kaszuba oraz mgr Agnieszka Piotrowska-Kirschling z Zespołu ds. Własności Intelektualnej i Komercjalizacji Badań UMG. Pani dr inż. Magdalena Kukowska-Kaszuba przedstawiła historię narodzin zwycięskiego rozwiązania i opowiedziała o innowacjach projektowanych dla przemysłu w odpowiedzi na zgłaszane przez niego potrzeby. W recenzowanych materiałach pokonferencyjnych zostanie opublikowany artykuł „Science meeting the needs of entrepreneurs”.

Nagrodzone w konkursie rozwiązanie pn. „Innovative equipment of the intervention/service watercraft: Mobile Electromagnetic Mooring System and Batychron” jest wynikiem pracy przedwdrożeniowej UMG-03 pn. „Wyposażenie Mobilnej Bazy Morskiego Ratowniczego Serwisu Nurkowego (MoB MEDS)” pod kierunkiem – dr hab. inż. kpt. ż.w. Grzegorza Rutkowskiego, prof. UMG realizowanej w ramach programu „Inkubator Innowacyjności 4.0” finansowanego w ramach projektu pozakonkursowego „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach”, realizowanego w ramach POIR 2014-2020. Program „Inkubator Innowacyjności 4.0” jest koordynowany w UMG przez Zespół ds. Własności Intelektualnej i Komercjalizacji Badań.

Serdecznie gratulujemy!

Więcej informacji: