Zagospodarowanie terenu przy budynku Wydziału Nawigacyjnego UMG
Rozpoczęły się prace modernizacyjne przy budynku Wydziału Nawigacyjnego. Inwestycja zakłada przebudowę infrastruktury podziemnej, rozbudowę parkingu, jak również rekultywację terenów zielonych i nowe nasadzenia wraz z elementami małej architektury w części parkowo-rekreacyjnej. Zainstalowane zostanie także nowe oświetlenie i powstaną nowe nawierzchnie.
Prace obejmą plac reprezentacyjny przed gmachem głównym Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, czyli obszar o powierzchni 11 090 m². Zagospodarowanie terenu przy budynku jest inwestycją, która poprawi bezpieczeństwo studentów, pracowników i doktorantów, a jednocześnie wpłynie na wizerunek obiektu w oczach mieszkańców miasta oraz przyjeżdżających gości – Wydział Nawigacyjny umiejscowiony jest w reprezentacyjnej części Gdyni w rejonie Skweru Kościuszki. Niedaleko cumują szkolne statki, „Dar Młodzieży” i „Horyzont II”.
Zakres działań to m.in. demontaż elementów obecnej małej architektury, rozbiórkę zniszczonych nawierzchni, renowację i wymianę istniejących ciągów komunikacyjnych oraz zrekultywowanie terenów zielonych.
W zagospodarowaniu przewidziano funkcję parkowo-rekreacyjną, z reprezentacyjną strefą wejściową do budynku Wydziału. Na wprost wejścia głównego zaprojektowano plac z elementami zieleni ozdobnej. Od strony północno-zachodniej będzie umiejscowiony poszerzony parking wraz z częścią zieleni, małą architekturą oraz ciągami dla pieszych. W części, gdzie mieści się przejazd pod budynkiem, powstaną miejsca parkingowe dla rowerów. Od strony południowej zaprojektowano dekoracyjny plac z zielenią ozdobną, zaś od strony zachodniej mieścić się będzie strefa rekreacyjna w postaci istniejącego zadrzewienia, nawierzchni tarasowej oraz piaszczystej. Od południa zaprojektowano również zieleń ozdobną.
Przy parkingu, przy bocznym wejściu do centralnej części budynku, zaplanowane zostały nowe nasadzenia – ozdobne krzewy i trawy, byliny oraz trawniki. Pojawią się tu również elementy małej architektury takie jak ławki, donice, murki, kosze na śmieci, maszty flagowe. Projektowane zagospodarowanie zyska także nowe oświetlenie i nawierzchnie.
Koszt inwestycji wynosi wg umowy 8.400.900,00 zł. Prace finansowane są ze środków budżetowych oraz wkładu własnego Uczelni.