Pierwsza Pomorska Noc Naukowców za nami

Jak przebiega proces pirolizy niskotemperaturowej? Dlaczego oceany odgrywają kluczową rolę w zmianach klimatycznych? Czym jest zdolność do upłynniania stałych ładunków masowych oraz jak oznaczana jest temperatura zapłonu i samozapłonu łatwopalnych cieczy? Czym są indykatory zanieczyszczeń i jak sprawdzić, czy zwykła sól kuchenna jest obecna w morzu? – to tylko niektóre z pytań, na które odpowiedź mogły uzyskać osoby odwiedzające Uniwersytet Morski w Gdyni podczas Pomorskiej Nocy Naukowców.

Pierwsza Pomorska Noc Naukowców odbyła się w piątek, 29 września 2023 roku. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w Trójmieście.

Kilkadziesiąt wydarzeń, w tym pokazy naukowe, zwiedzanie laboratoriów, warsztaty i wykłady. Nie zabrakło quizów i konkursów z nagrodami.

W tę jedyną noc w roku naukowcy odeszli od swoich codziennych zajęć i prowadzonych badań otworzyli swoje miejsca pracy dla szerokiego grona odbiorców, aby pokazać, że nauka jest ciekawa, pasjonująca i przede wszystkim dostępna dla każdego, a co najważniejsze nie zamyka się jedynie w mądrych księgach.

Pracownicy i studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, w ramach Pomorskiej Nocy Naukowców, zorganizowali warsztaty, wykłady i pokazy, które odbyły się zarówno w budynku głównym uczelni przy ulicy Morskiej, jak i w budynku Wydziału Nawigacyjnego mieszczącego się przy al. Jana Pawła II 3:

  • Rola oceanu i jego zanieczyszczeń w zmianach klimatu
  • Piroliza, jako skuteczna metoda utylizacji odpadów z tworzyw sztucznych
  • Escape Room
  • Akademia Czystego Morza - transport ładunków
  • Akademia Czystego Morza - badanie wody
  • Akademia Czystego Morza - degradacja plastików
  • Akademia Czystego Morza - oczyszczanie ścieków
  • Zwiedzanie Sali Tradycji
  • Pasażerowie na gapę - wystawa żywych eksponatów
  • Symulator Nawigacyjno-Manewrowy
  • Planetarium im. A. Ledóchowskiego.

Największym zainteresowaniem cieszył się Symulator Nawigacyjno – Manewrowy, pokazy w Planetarium im. A. Ledóchowskiego oraz Escape Room w Laboratorium Sterowników Programowalnych.

Łącznie w wydarzeniach zaplanowanych przez Uniwersytet Morski w Gdyni udział wzięło ponad 400 osób.

Serdecznie dziękujemy wszystkim pracownikom i studentom za zaangażowanie i pomoc w organizacji wydarzenia.

Wydarzenie w województwie pomorskim koordynował Gdański Uniwersytet Medyczny, a jego partnerami były pomorskie uczelnie wyższe: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Morski w Gdyni, Akademia Marynarki Wojennej oraz dwa ośrodki popularyzacji nauki – Centrum Nauki Experyment oraz Hevelianum.

Projekt dofinansowany został ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

 

Podmiot udostępniający: 

WN

Wytworzył informację:

M. Zajk
03.10.2023