Naukowcy z WN uhonorowani medalami podczas XVIII edycji IWIS
Naukowcy z Wydziału Nawigacyjnego zostali uhonorowani złotym i brązowym medalem w konkursie na najlepsze innowacje roku 2024.
Konkurs stanowił kluczowy punkt XVIII Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS, która odbyła się w dniach 14-16.10.2024 roku na Politechnice Warszawskiej.
Organizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. Wystawa IWIS to największe w Polsce międzynarodowe wydarzenie promujące wynalazczość i innowacje.
Międzynarodowe jury oceniło potencjał rynkowy przedstawianych rozwiązań, podjętą strategię ich ochrony prawnej obejmującej dokonanie zgłoszeń przedmiotów własności przemysłowej do Urzędu Patentowego RP, Europejskiego Urzędu Patentowego czy Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, poziom gotowości technologicznej oraz aspekt ekologiczny. Istotnym czynnikiem dla oceny były również innowacje zmniejszające wpływ negatywnych czynników na zdrowie i życie człowieka, bezpieczeństwo i oddziaływanie na środowisko. Wynalazki ocenione zostały w kategoriach: mechanika i inżynieria, budownictwo, elektronika i informatyka oraz przemysł chemiczny.
Na ceremonii wręczenia nagród komisja nagrodziła wynalazki UMG sześcioma medalami. Spośród nich dwa zostały przyznane naukowcom z Wydziału Nawigacyjnego UMG.
Medal złoty dla wynalazku otrzymali:
- FLEXIBLE UNDERWATER BELL – BATYCHRON
dr hab. inż. kpt ż.w. Grzegorz Rutkowski, prof. UMG, mgr inż. kpt. ż.w. Paweł Kołakowski (WN)
Medal brązowy dla wynalazku otrzymali:
- A DEVICE FOR MONITORING THE TECHNICAL CONDITION OF UNDERWATER, STEEL PARTS OF PORTS' WHARF
dr inż. Adam Kaizer, mgr inż. Michał Skrzypek, mgr inż. Paweł Wierzbicki, mgr inż. Błażej Mach, mgr inż. Agata Troka, mgr inż. Justyna Kulesza,
mgr inż. Agnieszka Ignasiak
Honorowy patronat nad tegorocznym wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Wystawa zgromadziła wynalazców i gości nie tylko z Polski, ale także z ponad 25 innych państw świata m.in. z Arabii Saudyjskiej, Chorwacji, Egiptu, Iranu, Kanady, Malezji, Korei, Turcji, Rumunii i Tajwanu. Można było oglądać innowacje stanowiące przegląd osiągnięć technicznych, wykorzystywanych w praktyce czy oczekujących na komercjalizację i wdrożenie. Całości oprawy wydarzenia towarzyszyły wykłady i prelekcje dotyczące ochrony własności intelektualnej oraz networking środowiska akademickiego z biznesem.
Więcej o wydarzeniu: www.iwis.polskiewynalazki.pl